h, jak i tych bardziej nowoczesnych. Nowoczesne systemy nawadniania są bardzo wydajne i pozwalają na utrzymanie właściwego poziomu wilgoci gleby. Inteligentne systemy nawadniania są coraz częściej stosowane, zwłaszcza w większych prywatnych ogródkach. Jest to o tyle wygodne rozwiązanie, że nie musimy sami pamiętać o regularnym podlewaniu roślin. Odpowiednie nawadnianie ogrodów jest istotne zarówno dla roślin, jak i całego ekosystemu. Dzięki właściwemu i regularnemu nawadnianiu, gleba utrzymuje właściwy poziom wilgotności, chroniąc tym samym rośliny przed usychaniem. Odpowiednie nawadnianie ogrodu oraz trawnika jest jedną z najważniejszych rzeczy w dbaniu o ogród, zwłaszcza w sezonie letnim. Podlewanie ogrodu musi być odpowiednio dobrane do rodzaju roślin i ich zapotrzebowania na wodę.
Pielęgnacja trawnika
Utrzymywanie trawnika w dobrym stanie wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Jedną z ważnych kwestii, jeśli chodzi o utrzymanie trawnika w dobrym stanie, jest bez wątpienia odpowiednie nawadnianie. Utrzymywanie odpowiedniej wilgotności gleby z pewnością przyczyni się do tego, że trawnik będzie posiadał odpowiednie warunki do wzrostu. Ponadto ważne jest także regularne koszenie trawnika, dzięki czemu będzie on bardziej gęsty i bujny. Warto pamiętać także o tym, że różne rodzaje trawy mogą wymagać nieco innego traktowania oraz nadadzą się do różnych rodzajów gleby. Inteligentne systemy nawadniania posiadają opcję ustawienia odpowiedniego poziomu nawodnienia, dzięki czemu zapewnienie właściwego poziomu wilgotności danemu rodzajowi trawy przyczyni się do jej prawidłowego wzrostu. Inteligentne systemy nawadniania pozwalają na utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia trawnika, co jest istotne zwłaszcza w okresie letnim, gdzie na skutek wysokich temperatur zdarza się, że trawnik w niektórych miejscach może być wypalony.
Czy inteligentne systemy nawadniania pozwalają oszczędzać wodę
Współcześnie bardzo dużo osób posiada własny ogród wraz z trawnikiem, o który trzeba odpowiednio dbać poprzez, między innymi, regularne podlewanie. Właściwe nawadnianie ogrodu ma duże znaczenie, szczególnie latem, kiedy rzadziej występują opady deszczu, a dnie są słoneczne. Inteligentne systemy nawadniania pozwalają na jak najbardziej optymalne wykorzystanie wody, ponieważ zużywają jej tylko tyle, ile jest potrzebne do utrzymania właściwego poziomu wilgoci gleby. Ponadto systemy nawadniania korzystające ze specjalnych zraszaczy pozwalają na równomierne rozprowadzenie wody, co pozwala uzyskać lepszy efekt nawadniania. Przeprowadzenie specjalnych badań wykazało, że korzystanie z inteligentnych systemów nawadniania pozwala na zużycie znacznie mniejszej ilości wody, niż przy tradycyjnym podlewaniu. Z badań wynika więc, że korzystanie z automatycznych systemów nawadniających jest korzystne zarówno z ekologicznego, jak i ekonomicznego punktu widzenia. Inteligentne systemy nawadniania pozwalają więc na zużycie znacznie mniejszej ilości wody przy utrzymywaniu odpowiedniej wilgotności gleby.
Jakie systemy nawadniania kiedyś stosowano
Od czasów rewolucji agrarnej ludzie zaczęli prowadzić osiadły tryb życia i zaczęli uprawiać różne rośliny jadalne. Żeby uprawa pól była możliwa, to stosowano specjalne metody nawadniania już w czasach starożytnych. Każdy, kto uczęszczał w szkole na lekcje historii, z pewnością kojarzy system irygacyjny, czyli właśnie system odpowiedniego nawadniania. Głównym celem irygacji było dostarczanie odpowiedniej ilości wody do gleby, żeby zapewnić odpowiednie warunki wegetacyjne roślinom uprawnym. Systemy irygacyjne były stosowane w starożytnej Mezopotamii, Egipcie czy nawet w Iranie. Współcześnie posiadamy dostęp do coraz nowszych metod nawadniania nie tylko pól uprawnych, ale także trawników i ogrodów. Inteligentne systemy nawadniania posiadają ten sam cel, co starożytne systemy irygacji, a mianowicie zapewnienie odpowiednich warunków dla roślin. Wiele późniejszych systemów nawadniania gleby czerpało inspirację z dawniejszych metod, niejednokrotnie po prostu je ulepszając i dostosowując do coraz bardziej wymagających potrzeb współczesnych ogrodów.